Joomla gallery by joomlashine.com

Filmography

 • The Gardener of God

  The actor Christopher Lambert played the main role in The Gardener of God

 • The Unseen World

  Murray Abraham starring as Cardinal Newman

 • Vivaldi, the Red Priest

  Steven Cree starring as Vivaldi

 • The Gardener of God

 • Vivaldi, the Red Priest

 • The Gardener of God

 • Vivaldi, the Red Priest

 • The Gardener of God

  The actress Maria Pia Ruspoli in The Gardener of God

 • The Unseen World

 • The Unseen World

HomePress ArticlesShades of TruthII. Dünya Savaşı’nda Vatikan’a farklı bir bakış: “Shades Of Truth”

II. Dünya Savaşı’nda Vatikan’a farklı bir bakış: “Shades Of Truth”

 

TR.EURONEWS.COM - 15/05 13:50 CET

 

Bu yıl Cannes Film Festivali’nde yarışma dışı gösterilecek İtalyan yönetmen Liana Marabini’nın “Shades Of Truth” isimli yapımı tarihin en tartışmalı sayfalarından birini aralıyor: II. Dünya Savaşı’nda Vatikan.

 

Filmde İtalyan asıllı Amerikalı Yahudi bir gazeteci olan David Milan’ı canlandıran aktör David Wall, Papa XII. Pius’un savaş dönemi yaptıklarını irdeliyor.

 

Marabini filmin amacını açıklıyor:

 

“Bazen gerçek hakkında konuşmak istemeyiz. Gerçek her zaman kolayca görülebilir ve tanımlanabilir değildir. XII. Pius durumunda ise büyük çoğunluk ona “Hitlerin Altınının Papası” olarak inandı ve inanıyor ve bu oldukça yanlış. Kendimin desteklediği kendi yapım şirketim tarafından finanse edilen bu bağımsız filmde çok sayıda gölge bulunan saklı köşeye biraz ışık tutmak istedim.”

Papa XII. Pius Mart 1939’dan ölümü 1958 yılına kadar ve II. Dünya Savaşı süresince Katolik Kilisesi’nin başındaydı.

 

Bazı tarihçiler Papa’nın Yahudi Soykırımı’na karşı yeterince tepki vermediği görüşünü savunurken, bazıları ise işgal altındaki Avrupa’da Katolikleri ayakta tutmaya çalıştığını savunuyor. Marabi insanlık adına Pius’un büyük katkıları olduğu görüşünde:

 

“Vatikan’ın Schindler’i diyebilirim ama bu yanlış olur. Schindler sadece 8 bin Yahudi kurtardı ama o milyonlarca. Onu Schindler ile gösterdiği cesaret ve aldığı risk anlamında karşılaştırabilirim. Yahudileri ölümden kurtarmak için ve yardım etmek için pozisyonunu çok riske attı.”

Filmde David Milan, Vatikan’da çok önemli isimlerle irtibata geçerek Vatikan’ın gizli arşivlerine ulaşıyor. Bir çok belge ve görüntüye ulaşan Milan, Dünya Savaşı’nda Pius’un nasıl etkisi olduğunu keşfediyor.

 

 

“Shades of Truth” Cannes’da festival boyunca 5 salonda birden gösterilirken, Türkiye’de vizyona girip girmeyeceği ise henüz belli değil.

 
Free business joomla templates